Historie

Historie cliffdivingu ve světě i v ČR

Historie cliffdivngu je mapována od roku 1770. Na Hawai, přesně na ostrově Lanai, který leží mezi ostrovy Molokai a Maui, se místní bojovníci vrhali ze skal do rozbouřeného moře, aby dokázali svojí odvahu a získali si obdiv místních žen. O generaci později dokonce král Kamehameha I. (který byl také bojovník a skákal ze skal do rozbouřeného moře) z dynastie Kamehameha hodnotil styl a dopad jednotlivých mužů (bojovníků). Na Hawai se i v dnešních dobách pořádají závody, pod názvem cliffdiving. Nutno dodat, že na Hawai se skákalo a dodnes skáče z výšky okolo 25-ti metrů a to pouze do vody hluboké okolo 3,5m! V České republice vzniklo roku 1999 občanské sdružení HIGHJUMP (klade si za cíl podporovat a rozvíjet adrenalinový sport cliffdiving v ČR), které uspořádalo historicky první mistrovství republiky v Cliffdivingu roku 2000.


Highjump 2000

Jen díky aktivitě několika nadšenců pro tento jedinečný sport, vznikla roku 1999 asociace HIGHJUMP. V roce 2000 asociace highjump uspořádala historicky první závody cliffdivngu v České republice. Tento závod konečně poskytl příležitost poměřit skokanské dovednosti závodníků. Celé sportovní klání se odehrálo v otevřené krajině nádherného zatopeného žulového lomu v obci Hřiměždice. Tento závod tehdy shlédlo přes 400lidí.


Highjump 2001

Vytrvalost a snaha překročit nejen sportovní hranice, přinesla i druhé konání závodů highjump. Přidali jsme novou atraktivní disciplínu: houpačku do vody z 5-ti metrů, která si u skokanů ihned získala oblibu. Značně se rozšířil doprovodný program. Po celou dobu vládla sportovní a přátelská atmosféra. Rok 2001 učinil z návštěvníků fanoušky.


Highjump 2002

Rok 2002 přinesl již 3. ročník závodů highjump. Tentokrát už se vše odehrávalo ve velkém stylu. Poprvé v České republice jsme pro závodníky připravili možnost skákat z největšího skokanského můstku a to z ojedinělé 15-ti metrové věže. Hřiměždický lom se tak pomalu stává místem kultovního setkání fanoušků a závodníku z celé republiky a to je cílem asociace HIGHJUMP.


Highjump 2003

Po letech zkušeností a vytvoření kvalitního zázemí jak skokanům tak produkci, se pro větší attraktivitu závodů zvýšila skokanská věž až na hranici 16-ti metrů. Díky dobré pověsti celého mistrovství se podařilo rozvinout velmi kvalitní a cennou podporu zajímavých médií, jak ze sféry tiskové tak rozhlasové. Televize Nova vysílala živé vstupy do Snídaně s Novou. Díky tomu se také počet zájemců o tento sport zvýšil. Na závody se přihlásil rekordní počet závodníků.


Highjump 2004

Nejen díky pomoci našich členů, sponzorů a přátel, ale také díky dobrému počasí, se nám podařilo uspořádat zajímavou sportovní podívanou. Závody Highjump se poprvé konaly s účastí zahraničních skokanů a přibyl nový rádius pro skoky do vody na sk8, kolech, bruslích a dokonce i bobech, prostě legrační zpestření pro každého. Ročník 2004 byl zatím nejlepším ročníkem a těšil se obrovskému zájmu diváků.


Highjump 2005

Sport cliffdiving si díky závodům HIGHJUMP našel své příznivce i v České republice. Náš skokan Michal Navrátil obhájil ve strhujícím závěru titul z 16m před světovou konkurencí a Lucie Absolonová zase kralovala všem ženám, gratulujeme. Letos byla poprvé věž z lešení a nově všechny náramně pobavili krasoplavci. Návštěvnost akce překročila 2300 lidí. Hlavním partnerem byla firma Timeout, která poprvé připravila nádhernou kolekci oblečení.


Highjump 2006

Velice rád můžu konstatovat: „rok od roku se zlepšujeme“. Již 7.ročník závodů navštívilo přes 3500 diváků, přijelo nejvíce skokanů. Webové stránky v červenci shlédlo: 18 501 lidí. Na závodech bylo nepřeberně doprovodných akcí a k tomu 3 hudební stage. Tato čísla hovoří za vše. Díky patří sponzorům a všem lidem co se podíleli na přípravě akce!


Highjump 2007

Již 8. ročník se může pochlubit odvážným sedmiletým skokanem Honzíkem Slánským, který se odvážil skočit z 16-ti metrů a získal si tak celé publikum. Takový aplaus se bude hodně těžko překonávat. Poprvé v historii nás trošku potrápilo počasí a finále muselo být posunuto, ale vše dobře dopadlo a i přes špatné počasí, i návštěvnost dopadla na výbornou.


Highjump 2008

Devátým ročníkem jsme si nasadili laťku hodně vysoko! Rekordní návštěvnost necelých 4000 diváků. Rekordní počet skokanů: 43. Účast 7 TV štábů a hlavní mediální partner rádio Evropa 2. Mini freestyle motokros, Xbox360 herní stan, novinka pro pobavení: skokanské prkno. Evropské závody ve splashdivingu – neuvěřitelné rosekávky. Těchto pár bodů myslím mluví za vše.


Highjump 2009

Na jubilejní 10. ročník závodů Highjump zavítal nejlepší skokan současnosti, světová legenda sportu cliffdiving, Kolumbijec Orlando Duque. Tři roky jsme se snažili tohoto skokana nalákat na naše závody. Letos se nám to konečně podařilo za přispění firmy Red Bull a našeho nejlepšího skokana Michala Navrátila, který letos skončil celkově na 7. místě v nejprestižnější skokanské soutěži RED BULL Cliffdiving Series 2009. Účast těchto dvou skokanů ze světové špičky zaručila největší návštěvnost v historii a obrovskou mediální pozornost.


Highjump 2010

11.ročník závodů obohatily nejmodernější technologie z dílny generálního partnera, společnosti QUIX, která povznesla závody do multimediální reality. Rekordní počet závodníků ze všech koutů Evropy, rozšíření hudebních stageí a bohatý doprovodný program opět přilákal početné davy diváků. Highjump family se obrovsky rozrostla. Highjump je prostě klasika léta, kde se nesmí chybět.


Highjump 2011

Dlouhá řada sluncem zalitých Highjumpů byla přerušena, ale na druhou stranu.. kdo vytrval a usvědčil se, že není z cukru, užil si naskrz adrenalinový víkend o to víc rozpustile! A nutno dodat, že hojná účast diváků v tom živelném marastu, pro nás byla hodně příjemným překvapením a dodala nám energii do příprav dalšího ročníku. Highjump je prostě klasika léta, kde se nesmí chybět za každého počasí.


Highjump 2012

Poprvé v historii Highjumpu i České republiky bylo předvedeno několik exhibiční skoků z 20 metrové rampy, včetně divácky oblíbených placáků (splashdiving). Highjump není pouze adrenalinový sportovní zážitek. Během těchto dvou horkých prázdninových dnů prostě zažijete mnohem více vzrušení ve spojení s hudbou a vychytávkami než na kdejakém hudebním festivalu.


Highjump 2013

Orlando Duque a Michal Navrátil, dvě hvězdy které rozzářili ročník 2013, který svojí rekordní návštěvností vyprodal areál. Skvělé počasí, výrazný doprovodný program, poprvé skok a osobní rekord nejlepšího českého profesionálního cliffdivera Michala Navrátila ze 30 metrů je to, co ročník 2013 zapsalo jako nezapomenutelný.


Highjump 2014

Jubilejní 15tý ročník přinesl 32 metrů volným pádem v podání Michala Navrátila, nejvyšší skok historie HIGH JUMPU vůbec v podání tohoto odchovance Hřiměždického High Jumpu byl vrcholem letošního ročníku. Dokonce to byl i jeho osobní rekord! Obrovská show pak bylo pro díváky letecké akrobatické vystoupení, v podání pilota Martina Šonky.


Highjump 2015

Již šestnáctý ročník High Jumpu přilákal do lomu v Hřiměždicích opět mnoho fanoušků extrémních sportů, pohodové letní atmosféry i zábavy různého charakteru. Závodů v cliffdivingu se zúčastnilo opět mnoho skokanů světové špičky tohoto sportu ze všech koutů světa. Z celkového vítězství se radoval švýcarský borec Andy Hulliger, který prodloužil svou neporazitelnost z minulého ročníku. Celý víkend se nesl v duchu oslavy adrenalinových sportů, k čemuž přispěla také Rock`n`Ride freestyle exhibice motokrosařů Martina Koreně a Libora Podmola.


Highjump 2016

Do lomu neváhaly dorazit tisícovky návštěvníků na 17 ročník závodů, kteří viděli světovou elitu ve skocích do vody z extrémních výšek. Po skončení závodů nechyběl doprovodný program společně s koncerty známých hudebních kapel. Zlatým hřebem akce se stala letecká show Martina Šonky. Královskou disciplínu 16 metrů vyhrál americký skokan Kyle Mitrione. V závodě z platformy 12 metrů nad vodní hladinou kraloval Švýcar Andreas Hulliger, který je vítězem předchozích dvou ročníků Highjumpu. Nejlepším Čechem a vítězem českého mistrovství se stal mladý junior Denis Vantuch, kterého bude dobré do budoucna sledovat. Mezi juniorskou kategorií vyhrál Brit Aidan Heslop (14), jenž je podle odborníků jedním z největších talentů světové skokanské scény. Aidan se svým kolegou a také juniorem Owenem Weymouthem (17) na Highjumpu dokonce předvedli exhibiční skok z 27 metrů, což je jejich dosavadní výškové maximum. Ženskou kategorii na Highjumpu opanovala americká skokanka Genevieve Bradley. Večer a noc tradičně na Highjumpu patřila hudebním koncertům a divoké party. Na několika hudebních pódiích vystoupily kapely Skyline, Prague Conspiracy, Ukradený ovoce, James Cole, Vladimir 518, Ting, Atavists, Loo & Placido a další.


Highjump 2017

Osmnáctý ročník nabídl poprvé v historii ČR závody z 20m – 88 skokanů / 12 národností. Brit Aidan Heslop (15let), totálně ovládl závody!
Startovní listina přihlášených skokanů Desperados Highjump 2017 slibovala nejkvalitnější výkony za poslední roky konání závodu. Závod českého poháru, tedy otevřeného mistrovství České republiky, vyhrál podle očekávání cliffdiver Michal Navrátil. Aktuální vicemistr světa v highdivingu ze závodů plavecké federace FINA v Budapešti, vyhrál před mladým a nadějným českým skokanem Denisem Vantuchem a třetím Janem Bílým.
Doprovodný program: Highdiving, Placáky X-Diving, Flyboard, BMX+SK8 exhibice, Parkour, Street workout, Pole Dance, YOYO show, Stop Zewling area – hry, Skluzavka, Houpačka, lety vrtulníkem i vystoupení zahraničních hudebních hvězd.


Highjump 2018

Svými výkony o vítězství nejvíce přesvědčil porotu teprve sedmnáctiletý skokan Aidan Heslop z Velké Británie. Ten zopakoval triumf z minulého roku a opět přesvědčil o tom, že jeho kariéra bude mít stoupající tendenci.
Mezi ženami zase excelovala americká skokanka Ellie Smart.Ta přítomným fanouškům předvedla několik obtížných skoků z nejvyšší skokanské platformy 20 metrů. Český pohár v cliffdivingu vyhrál českobudějovický skokan Jan Bílý, který se po dvouleté odmlce dokázal vrátit na první místo české cliffdivingové scény.
Kromě skoků z pevné platformy pak skokané připravili také exhibiční skoky z vysokozdvižné plošiny 30 metrů. Jedním z bodů doprovodného programu bylo exhibiční vystoupení jednoho z nejlepších flyboardistů, světa Petra Civína, který spolu se svým parťákem předvedl neuvěřitelnou show několik metrů nad vodní hladinou. Dále mohli návštěvníci vyzkoušet skok z několika výšek do nafukovacího obřího vzduchového polštáře Air bag, otočit se o 360 stupňů ve speciální Kinedril houpačce, zafandit přítomným BMX jezdcům nebo obdivovat umění nejlepších českých parkouristů.


Highjump 2019

Hlavní závod, při kterém se skokani poprvé v historii při závodech vrhali do zatopeného lomu z výšky až 25 metrů, vyhrál těsným rozdílem teprve sedmnáctiletý Aidan Heslop reprezentující Velkou Británii. O minimální počet bodů překonal druhého Michala Navrátila, který je tuzemskou i světovou hvězdou tohoto extrémního sportu. Český pohár si do Brna odvezl Denis Vantuch. Ženskou kategorii vyhrála Genevieve Bradley ze Spojených států amerických.


Highjump 2020

Mysleli jste si, že se v COVID roce 2020 nedočkáte Highjump atmosféry? Chyba! S našim partnerem Primou COOL jsme připravili sérii zastávek na vybraných místech po republice. Viděli jste nás v Havířově, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a na grand finále v Praze.


Highjump 2021

Highjump v Hřiměždicích byl tak trochu jiný než předchozí ročníky, protože i v roce 2021 panovala COVID nařízení. Na akci mohlo být maximálně 2000 osob a vše pod důkladnou kontrolou hygienické stanice. Vše dopadlo na výbornou, včetně pohodové atmosféry, připomínající začátky HIGHJUMPu. Pro návštěvníky bylo i tak přichystáno dostatek zábavy, hudby i doprovodného programu. Hlavní Cliffdiving závody proběhly „pouze“ ze 16 metrů. Highjump jako jedna z mála akcí v ČR funguje bez přerušení již od roku 2000!