Lom

Lom v Hřiměždicích – Kujalův lom, sloužil k těžbě žuly. Lom byl zatopen cca. před rokem 1951, kdy se narazil silný spodní pramen. Stávající odčerpávání vody nestačilo, zatopení tak proběhlo velice rychle, během jednoho dne, proto se na dně dá ještě narazit na důlní vozík. Maximální hloubka lomu je 8 metrů pod pontonem.

Do konce 80. let v lomu měla armáda výcvikové středisko potápěčů. Dodnes je po vojácích využíván železný ponton, postavený na čtyřech sloupech jdoucích z osmimetrové hloubky. Asi ve čtyřech metrech je plato s otvory simulujícími tankové průlezy, k němu a ještě pěkný kus pod něj vede žebřík.

U paty sloupu, nejblíže žebříku byl dlouhý tubus z hladiny až na dno zakončený kesonem, který sloužil jako pozorovatelna pro instruktory při podvodním výcviku. V roce 2007 byl keson vytažen a převezen na renovaci, aby pak dále sloužil svému účelu, ovšem v jiném potápěčském zařízení.

Ještě na konci 90. let stával na místě dnešní obří houpačky trup vrtulníku. Vrtulník byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu. Při výcviku se za pomoci jeřábu vrtulník přesunul nad vodu a poté mohli vojenští potápěči vyskakovat s kompletní výstrojí z vrtulníku z pěti metrové výšky do vody.

Lom je pro svou lokalitu a romantický vzhled využíván také jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty. Ty nejznámější: Cesta peklem (1995), Výchova dívek v Čechách (1997), 2Bobule (2009).

 

Dnes je lom využíván hlavně k rekreaci a potápění. V létě je viditelnost kolem 2 metrů. Velmi hezké jsou ponory pod ledem s viditelností často přes 5 metrů. Kvetoucí lekníny skýtající útočiště spoustě malých rybek a i několika větším okounům. Skoro vždy potkáte několik okounů či plotici. Potápění je možné pouze s povolením místního úřadu!

GPS souřadnice: 49°41’12.67″N 14°16’29.67″E

 

 

Údržba lomu

Volejbalové hřiště
Pro rozšíření sportovních aktivit a hlavně k letnímu pobavení jsme pro Vás postavili hřiště na plážový volejbal. Hřiště je situováno u baru Plážovej Frája, kde je možnost si zapůjčit balón. Jednou ročně pak uspořádáme turnaj, o kterém budeme včas informovat. U lomu se prostě nudit nebudete!


Skokanské prkno
Každý rok se snažíme na léto přidat novinku. Ať už jí použijeme na závody HIGHJUMP či nikoliv. V roce 2006 jsme přidali mega rampu k houpačce. Do dnešních dnů slouží hlavně pro pobavení lidí při koupání. S tímto záměrem jsme letos vybudovali náhražku skokanského prkna. S prknem to nemá sice až tak společného, ale na pobavení to kope slušně:-). Doufáme, že návštěvníci lomu si to tu novinku pořádně užijí jako ostatní vychytávky v lomu.


Nové parkoviště
Původní parkoviště nestačilo kapacitně a tak jsme na příkaz obce nechali vybudovat další. Prosíme, nechávejte auto na parkovišti. Ono kličkovat mezi lidmi a parkovat na posekané louce, kde leží lidé, Vás jedince možná baví, ale ty dvě tyče co je na nich pověšen řetěz nejsou slalomová dráha. Je to zátaras, aby každému došlo, že dále se nesmí.


Úklid lomu a okolí
Nejenom po závodech, kdy je celkový úklid samozřejmost, ale i po celý rok uklízíme lom a okolí. PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ VŠEM KDO SE NA ÚKLIDU PODÍLÍ. V sezóně, měníme pytle na odpadky každý den. V případě přeplnění pytlů, hlaste tuto skutečnost na baru u lomu.
PROSÍM ODNÁŠEJTE ODPADKY DO POPELNIC DĚKUJEME!!!!


Oprava pontonu
Po povodních jsme museli upravit ponton. Zvedla se výška vody a ponton vyplavila. Při rekonstrukci jsme vyměnili veškerá prkna i na přístupové lávce. Poté jsme ponton s lávkou natřeli. Ponton slouží pro snadnější přístup k vodě. Je tedy super, vzít v sobotu odpoledne rodinu na piknik a to když je největší nával. Rozbalit se na ponton s věcmi a nejlépe tak, aby je každý měl v cestě a musel je přeskakovat. Silnější jedinci pak na všechny okolo křičí co mu namáčejí věci a stříkají všude okolo vodu.


Odpadkové koše
V celém okolí jsme díky firmě DOKAS s.r.o. instalovali odpadkové koše. Tímto bych chtěl všechny POPROSIT O DODRŽOVÁNÍ ČISTOTY! JE TO PŘECE LOM NÁS VŠECH. Veškeré pytle s odpadky likviduje firma DOKAS s.r.o. dle platných zákonů české republiky. Možná někoho fotka popelnice pobavila, ale je maličko lidí co nevědí, na co je tato vymoženost určená. DĚKUJEME všem lidem, kteří odnášejí odpadky do popelnic.


Sekání porostu
V okolí lomu sekáme porost (kde je to možné). Kdo se má brodit ve vysoké trávě:-)) Doufáme, že tím zvyšujeme Vaše pohodlí. Děkujeme firmě: „Architektura zahrad Krejčík s.r.o.“, že nám zapůjčuje zahradní techniku. Na zadní louce sekáme porost na každoroční turnaj v bosé kopané: Čutokopáno.


Voda
Voda v lomu není zrovna čistá. Z loďky čistíme hladinu od nečistot a bohužel i odpadků. Snažíme se, aby hladina byla neustále jako na fotce po vyčištění. Po našem neustálém čištění, se průhlednost vody razantně zlepšila.